ZamknijSearch
Panel Logowania Wyszukiwarka
ReturnUrl
Rejestracja Przypomnij Hasło
Zanim powiecie sobie „TAK”
Rss Dodaj do ulubionych
Data publikacji: 2013-10-28 08:47:22
Komentarzy: 0
Zanim powiecie sobie „TAK”
 

Porady Eksperta: Zanim powiecie sobie „TAK”

Ślub to długo wyczekiwany moment, poprzedzony setkami mniejszych i większych przygotowań. W natłoku wszystkich obowiązków i spraw do załatwienia, łatwo przeoczyć to co naprawdę jest ważne i co będzie stanowiło o Waszym wspólnym szczęściu i bezpieczeństwie. Jak do tego nie dopuścić? Na co koniecznie zwrócić uwagę? Czy intercyza jest Wam potrzebna?

 
Spotykaliście się przez wiele lat, tworząc nieformalny związek. W swoim otoczeniu byliście postrzegani jako wzorcowa para, pałająca do siebie gorącym, stałym uczuciem. Przyszedł w końcu ten moment, w którym On zdecydował Ci się oświadczyć. Wspaniała, nocna sceneria Wysp Kanaryjskich i tylko wy Dwoje nad brzegiem morza. Oczywiście przyjęłaś jego oświadczyny i z dumą założyłaś na palec pierścionek z brylantem. Od tego czasu oficjalnie zostaliście Narzeczoną Parą i zaczęliście w najdrobniejszych szczegółach planować swój ślub i wesele.

Czy jednak na pewno o wszystkim pamiętacie? W wielkiej radości i perspektywie spędzonej razem reszty życia, łatwo pominąć bardziej przyziemne aspekty małżeństwa i mieszkania pod jednym dachem. Pomożemy Wam spojrzeć chłodnym okiem na sprawy, o których często się zapomina przed ślubem, a w dalekiej (lub nie) przyszłości, ponosi się tego konsekwencje (lub nie).
 
Finanse


Kiedy jesteście młodzi i pełni wiary w swoją wspólną przyszłość, najpewniej oboje realizujecie się zawodowo.

Oznacza to że Wasze finansowe zobowiązania są zabezpieczone. Wysokość zarobków to Wasza indywidualna sprawa – jednak tylko do momentu, w którym złożycie przysięgę małżeńską. Od tego czasu utraci ważność stwierdzenie „moja wypłata, moje pieniądze”, a pojawi się nowe „co twoje to moje”. Zawierając związek małżeński godzicie się na wspólnotę majątkową. Oznacza to nie mniej nie więcej, że każdy z Was ma jednakowe prawo do pieniędzy drugiej osoby. Ma to swoje zalety, ale z czasem może być poważnym zagrożeniem. Jest także druga strona medalu, którą jest partycypowanie w zaciągniętych po zawarciu małżeństwa zobowiązaniach – np. kredycie samochodowym. Kiedy jeden z partnerów przestanie regulować względem banku lub innego wierzyciela swoje długi, ich spłata automatycznie obciąża Ciebie, gdyż tworzycie wspólnotę majątkową.

Zabezpieczeniem swoich indywidualnych interesów oraz finansów jest umowa przedmałżeńska, czyli popularna intercyza. Aby intercyza była dokumentem obowiązującym w świetle prawa, powinna mieć postać aktu notarialnego. Każdy inny dokument nazywany intercyzą, ale nie poświadczony w obecności notariusza, jest nic nie wnoszącą umową cywilno prawną, nie mającą zastosowania w świetle nadrzędnych przepisów konstytucyjnych.


Intercyza – co musicie o niej wiedzieć
  • Intercyza, czyli umowa małżeńska, może być podpisana w dowolnym momencie. Najczęściej jednak praktykowane jest podpisanie intercyzy przed zawarciem związku małżeńskiego. Dokument podpisywany jest w obecności notariusza przez Was dwoje. Mocy prawnej nabywa w chwili, w której stajecie się małżeństwem. Podpisana intercyza nie będzie obowiązywała, jeśli nie dojdzie do ślubu.
  • Koszt intercyzy to 400 złotych – jest to stawka notarialna ustalana odgórnie, obowiązująca u każdego notariusza w kraju. Do kwoty tej należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%, oraz 6 złotych za każdą kolejną stronę wypisu z aktu.
  • Intercyzę można ustanowić jeszcze przed zawarciem małżeństwa, jak również po jego zawarciu.
  • Majątek, ale i długi nabyte przed zawarciem małżeństwa, nie przechodzą na współmałżonka – nawet pomimo niepodpisania intercyzy.
  • Majątek, ale i długi nabyte po zawarciu małżeństwa będą należały tylko do ich właściciela, jeśli została ustanowiona intercyza.
  • Intercyza nie chroni przed zobowiązaniami współmałżonka, które zaciągnął dług wierzyciela nie mającego wiedzy o istnieniu intercyzy.
  • Decydując się na intercyzę musicie liczyć się z tym, że Wasza zdolność kredytowa będzie niższa, gdyż banki nie potraktują Waszych dochodów jako jeden wspólny. Może to być poważnym utrudnieniem przy zaciągnięciu dużego kredytu hipotecznego.Kontrowersje związane z intercyzą

Pomimo że w krajach Europy Zachodniej intercyza jest czymś zupełnie naturalnym, w Polsce jej ustanowienie w dalszym ciągu jest różnie postrzegane – często w świetle negatywnym. Wiele osób do tej pory sądzi, że małżeństwo z intercyzą ma charakter czysto biznesowy i nie ma w nim uczucia. Nie należy tego poglądu traktować poważnie i opierać na nim swojej decyzji.

Intercyza chroni Was przed możliwymi błędami współmałżonka, na które być może teraz nic nie wskazuje i które być może w ogóle się nie pojawią. Jednak w chwili gdyby było inaczej, warto mieć zabezpieczenie w postaci wiążącego dokumentu, niż szukać wyjścia z często beznadziejnej sytuacji finansowej i rodzinnej.
Czy i kogo informować o podpisanej intercyzie?

Jako małżeństwo, autonomiczny związek, całkowicie niezależny w świetle prawa, nie macie żadnego obowiązku informowani rodziny o ustanowieniu umowy małżeńskiej – intercyzy. Jest to dokument i umowa wyłącznie między Wami dwojgiem.Są jednak pewne sytuacje, w których poinformowanie o istnieniu intercyzy jest konieczne – ma to miejsce wówczas, kiedy jedno z Was założyło firmę lub jest wspólnikiem spółek różnego rodzaju (jawna, partnerska, akcyjna i inne). Wówczas w ewidencji działalności gospodarczej winien się znaleźć zapis o istnieniu małżeńskiej wspólności majątkowej, bądź jej ustaniu w wyniku ustanowienia intercyzy. Informacja ta jest ważna dla kontrahentów, zamierzających prowadzić z Waszą firmą interesy i chcąc uzyskać informacje o Waszym możliwym zabezpieczeniu finansowym.

Intercyza to umowa, której zawarcie niewątpliwie wymaga głębszego przeanalizowania. Ale czyż nie tak samo jest z umową małżeńską, której intercyza i wzajemne dbanie o swoje bezpieczeństwo powinno być integralną częścią?

 

Z poważaniem:
Hubert Paderski - Autor Artykułu

Data dodania 2013-10-28 08:47:22
Przeglądaj komentarzeDodaj komentarz
Brak komentarzy, dodaj pierwszy komentarz.
Dodaj nowy komentarzPokaż komentarze
Aby móc dodawać komentarze musisz być zalogowany.
Prześlij przyjacielowi
*
 
*
 
*
 
*
 
*